Varsity Football · Football: All-Region 1st & 2nd Team


 

2020 ALL – REGION III FOOTBALL TEAM

Region 3 MVP             Isaiah Glasker – BINGHAM

Offensive MVP            Amini Amone – EAST

Defensive MVP           Voi Tunuufi – EAST

Special Teams MVP     Caden Sydell – HERRIMAN

 

 

 

BINGHAM

Will Hamilton                    1st Team

Weylin Lapuaho                              1st Team

Troy Mehn                         1st Team

Viliami Po’uha                   1st Team

Sam Sinoti                         1st Team

Lavaka Taukeiaho            1st Team

 

Nate Chamberlain            2nd Team

Tupou Maile                      2nd Team

Maxton Peck                     2nd Team

Taniela Pepa                      2nd Team

Taitwoine Sanders           2nd Team

Josh Woolf                        2nd Team

 

Kayden Davis                     Hon. Men.

Don Fairholm                    Hon. Men.

Parker Gurr                        Hon. Men.

Coda Guevara                   Hon. Men.

Calvin Kengike                   Hon. Men.

Cael Wightman                 Hon. Men.

 

COPPER HILLS

Kailer Laufiso                    1st Team

Noah Kaio                          1st Team

Kaden Bybee                     1st Team

 

Zeth Hein                           2nd Team

Josh Fullmer                      2nd Team

Benjamin Bohne               2nd Team

 

De’Angelo Fagatele         HM

Koli Lemau                         HM

Jazy Misifoa                       HM

Tommy Peake                   HM

 

 

EAST

Orion Maile-Kaufusi        1st Team

Ben Roberts                      1st Team

Tua Iosua                           1st Team

Tui’one Tausinga              1st Team

Ricky Wolfgramm            1st Team

Izaak Zimmerman             1st Team

 

Kalausa Fonua                  2nd Team

Wesley Vailahi                  2nd Team

IJ Sula – RB                        2nd Team

Sau Tafisi – LB                   2nd Team

Petelo Tafisi – LB             2nd Team

Molo Toluta’u – G            2nd Team

 

HERRIMAN

Nu’u Brown                       1st Team

Jaxon Fullwood                 1st Team

Mason Barker                   1st Team

Micheal Falatea                1st Team

Ephram Asiata                  1st Team

 

Kauasi Hansen                   2nd Team

Jack White                         2nd Team

Malaki Hoeft                     2nd Team

Dylan Rich                          2nd Team

Deegan Bischoff               2nd Team

 

 

JORDAN

Jayden Filipe                     1st Team

Kuuai     Aiono                   1st Team

 

Anthony Polanco             2nd Team

Jamarcus Smith                 2nd Team

 

Daniel   Moleni                 Hon. Men.

Alex       Parrish                  Hon. Men.

Ruben    Davalos                Hon. Men.

Deilien   Taulapapa           Hon. Men.

Bradon Glover                  Hon. Men.

Elijiah    Martin                  Hon. Men.

Zack       Austin                   Hon. Men.

Jovi        Griffiths               Hon. Men.

 

 

RIVERTON

Kaleb Hamblin                  1st Team

Braden Woodruff             1st Team

Kade Neilson                     1st Team

Jaxson Bennett                 1st Team

 

Josh Jacobson                   2nd Team

Ruben Otuafi                    2nd Team

Brayden Hunkin               2nd Team

Ryder Lewis                       2nd Team

 

Cooper Woolley               Hon. Men.

Mason Spackman            Hon. Men.

Kaden Rengers                 Hon. Men.